Covid-19 Psikososyal Destek Hattı'na bir ayda 30 binden fazla başvuru | Atama HaberAtama Haber

9 Ocak 2021 - 20:34

Covid-19 Psikososyal Destek Hattı’na bir ayda 30 binden fazla başvuru

reklam
Covid-19 Psikososyal Destek Hattı’na bir ayda 30 binden fazla başvuru
Son Güncelleme :

04 Mayıs 2020 - 3:58

119 kez okundu
reklam

Yukarı Çık

Sağlık Bakanlığı Ruh Sağlığı Daire Başkanlığı’nca 30 Mart’ta uygulamaya konulan psikososyal destek hattına bugüne kadar 25 bin 769 vatandaş ve 5 bin 450 sağlık çalışanı olmak üzere 31 bin 210 başvuru yapıldı

Covid-19 Psikososyal Destek Hattı'na bir ayda 30 binden fazla başvuru

Yeni tip koronavirüs pandemisi sürecinde Sağlık Bakanlığı’nca 30 Mart’ta hayata geçirilen “Covid-19 Psikososyal Destek Hattı”na bir ayda 30 bini aşkın başvuru oldu.

Sağlık Bakanlığı Ruh Sağlığı Daire Başkanı Dr. Esra Alataş, psikososyal danışma hatlarında salgın öncesinde illerinde görev yapan yetişkin ve çocuk ergen psikiyatristleri, psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerden oluşan Sağlık Bakanlığı personelinin hizmet verdiğini belirtti.

Alataş, “Covid-19 salgınının neden olduğu ruh sağlığı sorunlarıyla baş edebilmek için mart ayında hizmet vermeye başlayan danışma hattına bugüne kadar 25 bin 769 vatandaş ve 5 bin 450 sağlık çalışanı olmak üzere 31 bin 210 başvuru oldu. Danışmanların yararlanması için hazırlanan Psikososyal Destek Hattı Çalışma Rehber içeriği, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü ortak çalışmasının ürünüdür” diye konuştu.

ÖZEL HAZIRLANMIŞ ÖNERİLERİ İÇERİYOR

Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi Ruh Sağlığı Program Yöneticisi Doç. Dr. Akfer Karaoğlan Kahiloğulları da Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan psikososyal destek hatlarını arayan bireylerle yapılacak görüşmelerde izlenecek algoritmalar ve kaynakların, Sağlık Bakanlığı ile ortak hazırlanan çalışma rehberinde olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Ruh Sağlığı Programı olarak Sağlık Bakanlığı psikososyal destek hatlarında hizmet veren sağlık personelinin çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla Ruh Sağlığı Daire Başkanlığı ile ortak çalışma yürüterek Psikososyal Destek Hattı Çalışma Rehberi’ni oluşturduklarını ifade eden Kahiloğulları, “Rehber, görüşme formları, Covid-19 salgını sırasında ruhsal sağlığı korumak için genel öneriler, yetişkin, yaşlı, çocuk, sağlık çalışanı ve engelli bireyler ile kurumlara özel hazırlanmış önerileri içeriyor” dedi.

DESTEK HİZMETİ TELEFON VE VİDEO GÖRÜŞMESİ İLE VERİLİYOR

Bugüne kadar yaşanan salgın tecrübelerinde yüz yüze görüşmenin mümkün olmadığı ya da uygun olmadığı durumlarda ruh sağlığı ve psikososyal destek hizmetlerinin yürütülmesinde telefon ya da video görüşmelerinin yaygın kullanıldığının görüldüğünü dile getiren Kahiloğulları, sunulan psikososyal destek hizmetlerinde geçerliliği ve güvenilirliği ispatlanmış anketlerin kullanılması ve görüşme yapılan bireylerin gerekli durumlarda psikiyatriste yönlendirilmesinin, uygulanan yöntemler arasında bulunduğunu söyledi.

Kahiloğulları, psikososyal destek hattını arayan bireylerin içinde bulundukları durumun daha iyi anlaşılması amacıyla çeşitli görüşme formları oluşturulduğunu belirterek, formların nasıl uygulanacağının algoritmalarla belirlendiğini ifade etti.

Psikososyal destek hattındaki danışmanlara “https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/destek-hat-bilgileri” web sayfasından ulaşılabiliyor.

(AA)

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam