Kaan Kural, BirGün'e konuştu: Mütevazı bütçeler artık kaçınılmaz | Atama HaberAtama Haber

11 Ocak 2021 - 04:38

Kaan Kural, BirGün’e konuştu: Mütevazı bütçeler artık kaçınılmaz

reklam
Kaan Kural, BirGün’e konuştu: Mütevazı bütçeler artık kaçınılmaz
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2020 - 18:09

36 kez okundu
reklam

Yukarı Çık

Türkiye’nin en çok sevilen, takip edilen spor yorumcularından Kaan Kural, koronavirüs salgını sonrası sporun ekonomik olarak küçülmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Çok daha mütevazı bütçelerle yolumuza devam edeceğiz. Belki de en doğrusu budur”

Kaan Kural, BirGün'e konuştu: Mütevazı bütçeler artık kaçınılmaz

Eren TUTEL

Ülkemizde basketbolun popüler hale gelmesi 90’lı yılların ortası ve sonuna denk geliyor. Şimdiki adıyla Anadolu Efes, o dönemki adıyla Efes Pilsen’in Koraç Kupası zaferi, tüm dünyada olduğu gibi Michael Jordan efsanesi ve EuroBasket 2001’de 12 Dev Adam’ın doğuşu… Ama benim gibi 90’lı yılların başında doğanlar bu dönüm noktalarının çok azına bilinçli bir şekilde tanıklık etti. Elbette bize de oyunu sevdiren çok özel oyuncular ve takımlar vardı. Ama oyuncuların, takımların yanı sıra bazı isimler de var. Onlar ne Michael Jordan, Kobe Bryant gibi fadeway atıyor; ne LeBron gibi arşa yükseliyor ne de Curry gibi logodan üçlükler yolluyor. Onların alametifarikası büyük oyuncuların, ‘destansı’ hikâyelerini ve bu güzel oyunun detaylarını anlatmak. Bir nevi modern Dede Korkutluk yani. Ülkemizde bu işi en iyi yapanlardan biri Kaan Kural. Benim gibi spora, basketbola ilgi duyan bir nesil onun anlattığı hikâyeler, yaptığı yorumlarla büyüdü.

Bir nesili yorumlarıyla büyüten Kural’la salgın günlerinde basketbolu ve sporun genel durumunu konuştuk.

Koronavirüs hepimizi spordan mahrum bıraktı. NBA’e de maalesef ara vermek zorunda kaldık. Beyaz Saray’ın koronavirüs üyesi Doktor Anthony Fauci yaptığı açıklamada, “Gerekirse bu sezonu sporsuz geçirebiliriz” dedi. ABD’nin salgının en büyük merkezi olduğunu düşünürsek NBA’de sezonun tamamlanma ihtimali sizce nedir?

Sonuçta NBA daha doğrusu bütün organizasyonlar ligi tamamlamak istiyor. NBA’in de şu ana kadar yaklaşık 1 milyar doların üzerinde para kaybettiği düşünülürse sezonu tamamlamak için ellerinden geleni yapacaklarını düşünüyorum. Trump da sporun tekrar başlaması konusunda ısrarcı. Önümüzdeki 15-20 gündeki duruma bağlı olarak, NBA’in bir şehire gidip, muhtemelen Las Vegas olabilir, Orlando’da konuşuluyor. Bu iki şehirden birinde Dünya Kupası veya Olimpiyat formatında play-off’ları oynatıp ligi tamamlayacağını düşünüyorum. Tabii önümüzdeki 15-20 günlük sürecin olumlu geçmesi koşulunda söylediğim senaryo gerçekleşebilir, aksi halde sezonun tamamlanması oldukça zor.

Aynı soruyu Avrupa basketbolu için de sormak istiyorum. NBA’e göre organizasyon yeteneği ve olanakları daha kısıtlı olan Euroleague’de sezon bitirilebilir mi?

Euroleague’de sezonun tamamlanması NBA’e göre daha zor. Çünkü seyahat edilmesi gerekecek. NBA’de takımlar ABD içinde sadece bir şehire gidecekler, Avrupa’da ise ülkeden ülkeye seyahat olacak. Artı NBA şöyle bir şey deme lüksüne sahip: “İlk 8-16 sırada yer alan takımlara bir turnuva oynatıp şampiyonu belirleyeceğim.”

Euroleague, böyle bir şey derse ki diğer bir ihtimal yok. Başka bir formatta oynanma ihtimalini görmüyorum ben. Organizasyonun da planı, iki farklı şehirde ligde ilk 8 sırada yer alan takımlara oynatılacak bir turnuvayla sezonu bitirmek. Böyle bir durumda seyahat edilmesi gerekeceği için NBA’e göre durum çok daha dramatik açıkçası. Ve ilk 8 sırada yer almayan takımlar karara ciddi bir şekilde itiraz edeceklerdir.

NBA’de ise böyle bir durumda takımlardan herhangi bir itiraz gelmez. Ama NBA, turnuva formatını uygulamaya koyarsa Eurolegue yönetimi de onlardan örnek alıp bir şekilde sezonu tamamlamak isteyecek ve ellerinden geleni yapacaklardır. Yine de tamamlanma ihtimalini çok daha az görüyorum Euroleague’in.

Virüsün ekonomiye etkisi malum. Bütün sporlarda oyuncuların maaşlarında kesintiye gidilmesi büyük bir ihtimal. NBA bu dönemi sizce nasıl atlatılır? Oyuncular sendikasıyla, yönetim arasında bir kriz yaşanır mı?

Oyuncular sendikasıyla, yönetim arasında küçük çaplı bir kriz yaşandı aslında. Çünkü toplu iş sözleşmesinde mücbir sebep var ve buna bağlı olarak oyuncuların oynamadığı maçlara göre ücretlerinde kesinti yapılabiliyor. NBA yönetimi belirli bir süre direndikten sonra bu maddeyi uygulamaya karar verdi. Karardan sonra küçük çaplı bir gerginlik olsa da oyuncular, ligin ne kadar kan kaybettiğinin farkında. Şu an için durumu anlayışla karşılıyorlar ve ücretlerinde yüzde 25’lik kesintiyi kabul ettiler. Bundan sonra bu kesinti daha da artarsa büyük sıkıntı yaşanabilir ancak pek ihtimal vermiyorum buna. Zaten salgından sonra sadece NBA’de değil, bütün sporlarda maaşların korkunç bir şekilde azalacağını hepimizin bilmesi lazım.

LAST DANCE’E PUANIM: 8,5

Basketbolun şu an ana gündem maddesi ESPN’in hazırladığı Michael Jordan ve Chicago Bulls’un hanedanlığını anlatan The Last Dance belgeseli. 4 bölümü yayımlanan belgeseli nasıl buldunuz?

Çok çok iyi buldum ben. Genelde yüksek beklentilerle başlayan bir işte o yapımın eksiklerini hatalarını ararsınız ve biraz uzatılmasından endişeliydim. Çünkü ilk açıklama yapıldığında 1 saat 40 dakika civarında olduğunu söylediler. Ancak 10 bölüme çıktığını öğrendikten sonra işin biraz ‘sulandırılmış’ olmasından korkuyordum ki biraz sulandırılmış daha doğrusu sulandırılmış demeyelim, genişletilmiş. Ama çok güzel yapılmış, harika işlenmiş. İlk iki bölüme bayıldım, sonraki iki bölüm bildiğim hikâyelerin tekrarı gibiydi. Bir de ufak bir hayal kırıklığı yaşadım: “Son sezon dakika dakika kaydedildi. Hiç görmediğiniz şeyler göreceksiniz” deniliyordu.

Şu dört bölümde yaklaşık 200 dakika seyrettik; görmediğimiz; bilmediğimiz, içeriden görüntü dediğimiz toplam 3-4 dakikadır. Böyle olacağı belliydi aslında o reklamın çok altının dolmadığı anlaşılıyordu. Yine de sadece o sezonun değil Chicago’nun genel hikâyesini çok iyi bir şekilde anlattığı için güzel bir belgesel. Ben tabii o dönemi bire bir yaşadığım için pek fazla yeni bir şey sunmuyor bana ama bu hikâyenin çok iyi bir şekilde aktarıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Bir not vermem gerekirse puanım: 10 üzerinden 8,5.

Belgeselde ilk dört bölüm itibariyle dönemin Bulls Genel Menajeri Jerry Krause, Jordan başta olmak üzere takımın büyük bölümü tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor. O takımın önemli isimlerinden Toni Kukoc ise, “Keşke Krause da hikâyeyi kendi bakış açısıyla anlatmak için burada olsaydı” dedi. Krause’ya yapılan eleştirilere hak veriyor musunuz?

Kukoc’un söylediği şeyi ben de söyledim. Her kahramanlık öyküsünün, filmin bir kötü adamı olmak zorundadır. Burada da Krause kötü adam oluyor. Bulls’un stratejik, ruhani liderleri olarak görülen Tex Winter ve Phil Jackson’ı tüm NBA aforoz etmişken takıma getiren adam Krause. Michael Jordan’ın en yakın arkadaşı Charles Oakley olduğu dönemde onu takas edip takımı güçlendiren adam da Jerry Krause. Keza, Jordan’ın çok sevdiği Doug Collins’i görevden alıp Phil Jackson’ı takımın başına getiren de o.

Evet acımasız, evet çok problemli, evet aşağılık kompleksi olan çok sorunlu bir yönetici. Ama yönetici olarak da harika işler yaptığı gerçeğini değiştirmiyor bu. Bütün hikâyeyi onun gözünden baktığımızda neler çıkacaktı?

Phil Jackson’la aralarında yaşananlar neydi? Kulübün mali durumu nasıldı? Bu arada Jerry Krause iyi demiyorum ben. İyi yaptığı işler de var ve olanları onun bakış açısıyla da değerlendirmek gerekiyor. Sonradan aşağılık kompleksinin ortaya çıkmasıyla büyük problemler yaşandı ancak Michael Jordan’ın orta okul seviyesindeki esprilerini hak ettiğini düşünmüyorum.

Diğer taraftan Chicago tarihine geneliyle baktığımız zaman oradaki esas kötü adam figürünün kulübün sahibi Jerry Reinsdorf olması gerekiyor. Krause yokken de Krause ayrıldıktan sonra da Reinsdorf’un Chicago Bulls’u mobilya üretim şirketi gibi gördüğünü, her şeye kâr-zarar amaçlı baktığını, sportif başarı veya insani duyguları hiç önemsemediğini herkes biliyor. Krause biraz onun pis işlerini yapan isim olmuştu. Ki Krause’un yönetici ve scout olarak başardığı birçok şey var. Özetle hikayeyi Krause’un ağzından dinleme şansına sahip olsaydık keşke. Maalesef vefat ettiği için yapamayacağız bunu.

‘TÜRK SPORUNUN EN BÜYÜK SORUNU MALİ YAPI’

Bir de klasik olarak Türkiye basketbolunun durumunu sormak istiyorum. Fenerbahçe ve Anadolu Efes dışındaki kulüpler, ekonomik sıkıntılar nedeniyle hemen hemen her sezon baştan yapılanma-yeni oyuncular-oyunculara maaşlarını ödeyemeyip transfer yasağı alma döngüsüne girmiş gibi. Özetle Türk basketbolu bu şekilde ne kadar devam edebilir?

Evet, Türk basketbolunun büyük bir sorunu bu. Ancak genel olarak ülke sporunun temel problemi bu değil mi zaten? Kulüplerimiz sportif başarıyı mali disiplinin hep önünde tutuyor. Bugün ülkenin en başarılı futbol kulüplerinin mali tablosuna bakarsak aynı şeyi görüyoruz. Türkiye’de her seviyede durum bu. En üst seviyeden amatöre kadar incelediğimizde mali disiplini olan, belli bir planla yönetilen kulüp oranı yüzde 10’u geçmez. Geride kalan yüzde 90’lık bir kesim günlük başarılar için takımın geleceğini ipotek etmekle meşgul. Bu düzenin böyle devam etmeyeceğini ben dahil herkes 5-10 yıldır söylüyor. Koronavirüs salgınından sonra da bu acı gerçek korkunç bir şekilde yüzümüze çarpacak ve çok daha mütevazı bütçelerle yolumuza devam edeceğiz. Belki de en doğrusu budur.

KURAL’IN SEÇKİSİ:

*The Book of Basketball-Bill SImmons

mutevazi-butceler-artik-kacinilmaz-725679-1.

* Bird Watching-Larry Bird

mutevazi-butceler-artik-kacinilmaz-725681-1.

*The Breaks of the Game-David Halberstam

mutevazi-butceler-artik-kacinilmaz-725682-1.

*Hastasıyım Bu Oyunun-Kaan Kural

mutevazi-butceler-artik-kacinilmaz-725684-1.

*Fever Pitch (Futbol Ateşi) Nick Hornby

mutevazi-butceler-artik-kacinilmaz-725685-1.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]
reklam

FİKSTÜR - 9 Ocak 2021 Cumartesi

Tümünü Gör

17:01

BeneventovsAtalanta

20:02

GenoavsBologna

22:48

MilanvsTorino

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
# TAKIMLAR O AV P
1 Beşiktaş 17 18 35
2 Galatasaray 17 20 33
3 Fenerbahçe 16 11 32
4 Gaziantep FK 17 12 31
5 Alanyaspor 17 14 30
6 Hatayspor 17 3 28
7 Trabzonspor 17 -1 26
8 Fatih Karagümrük 17 4 24
9 Antalyaspor 18 -6 24
10 Konyaspor 17 3 22
11 Sivasspor 17 -2 22
12 Başakşehir FK 17 -4 22
13 Yeni Malatyaspor 17 -2 21
14 Çaykur Rizespor 17 -8 21
15 Göztepe 17 1 19
16 Kasımpaşa 16 -8 19
17 Gençlerbirliği 17 -13 19
18 Kayserispor 17 -10 16
19 MKE Ankaragücü 17 -7 15
20 Denizlispor 17 -11 14
21 BB Erzurumspor 17 -14 13
# TAKIMLAR O AV P
1 Giresunspor 17 12 35
2 İstanbulspor 17 18 34
3 Samsunspor 17 8 33
4 Altay 17 14 32
5 Adana Demirspor 17 14 31
6 Tuzlaspor 17 3 30
7 Ankara Keçiörengücü 17 9 28
8 Altınordu 17 0 28
9 Bursaspor 17 4 27
10 Bandırmaspor 17 3 24
11 Ümraniyespor 17 -8 20
12 Boluspor 17 -2 19
13 Adanaspor 16 1 18
14 Menemenspor 17 -10 16
15 Balıkesirspor 17 -12 16
16 Akhisarspor 16 -11 13
17 Ankaraspor 17 -19 9
18 Eskişehirspor 17 -24 3
# TAKIMLAR O AV P
1 Manisa FK 18 42 48
2 Samsunspor 28 53 73
3 Hekimoğlu Trabzon 17 21 36
4 24Erzincanspor 18 16 36
5 Sarıyer 18 18 35
6 Uşak Spor 18 12 33
7 Kocaelispor 16 6 30
8 Amed Sportif 17 2 27
9 Tarsus İdman Yurdu 28 6 43
10 Ankara Demirspor 17 6 24
11 Pendikspor 28 1 40
12 Afjet Afyonspor 17 -4 24
13 Kahramanmaraşspor 17 -2 23
14 Çorum FK 16 12 22
15 Sancaktepe FK 16 -1 21
16 1922 Konyaspor 28 -7 33
17 Zonguldak Kömürspor 18 -10 17
18 İnegölspor 16 -9 14
19 Kırklarelispor 28 -16 33
20 Ergene Velimeşe 18 -17 14
21 Mamak FK 28 -4 31
22 Niğde Anadolu FK 17 -16 12
23 Hacettepe Spor 18 -20 9
24 Gümüşhanespor 18 -23 9
25 Şanlıurfaspor 16 -33 4
# TAKIMLAR O AV P
1 Bandırmaspor 28 32 60
2 Eyüpspor 19 31 47
3 Ankara Demirspor 28 25 57
4 Van Spor 19 12 37
5 Turgutluspor 19 -6 36
6 Kırşehir Belediyespor 19 12 33
7 Tuzlaspor 28 20 53
8 Pazarspor 19 7 33
9 Sakaryaspor 17 10 31
10 Kırklarelispor 19 8 30
11 Bodrumspor 19 14 29
12 Uşak Spor 28 9 44
13 Kahramanmaraşspor 28 -2 41
14 Serik Belediyespor 18 7 28
15 Ergene Velimeşe 28 9 37
16 Tarsus İdman Yurdu 19 8 27
17 Sivas Belediyespor 19 8 26
18 Karacabey Belediyespor 19 3 26
19 Etimesgut Belediyespor 19 -2 24
20 Pendikspor 19 1 20
21 1922 Konyaspor 19 0 19
22 Kastamonuspor 19 -11 19
23 Niğde Anadolu FK 28 -24 17
24 Mamak FK 19 -24 19
25 Elazığspor 19 -10 18
26 Bayburt Özel İdare Spor 18 -17 14
27 Kardemir Karabükspor 19 -51 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Atletico Madrid 15 23 38
2 Real Madrid 18 15 37
3 Barcelona 18 20 34
4 Villarreal 18 9 32
5 Real Sociedad 19 13 30
6 Sevilla 16 8 30
7 Granada 17 -10 24
8 Celta Vigo 18 -6 23
9 Cadiz 18 -7 23
10 Levante 17 -1 21
11 Athletic Bilbao 18 -1 21
12 Real Betis 17 -11 20
13 Valencia 18 -1 19
14 Eibar 18 -3 19
15 Deportivo Alaves 18 -7 18
16 Valladolid 18 -9 18
17 Getafe 16 -5 17
18 Elche 15 -5 16
19 Osasuna 17 -10 15
20 Huesca 17 -12 12
# TAKIMLAR O AV P
1 Bayern München 15 22 33
2 RB Leipzig 15 14 31
3 Bayer Leverkusen 15 15 29
4 Borussia Dortmund 15 12 28
5 Union Berlin 15 11 25
6 Wolfsburg 15 5 25
7 Mönchengladbach 15 4 24
8 Freiburg 15 4 23
9 Eintracht Frankfurt 15 2 23
10 Stuttgart 15 8 21
11 Augsburg 15 -6 19
12 Hertha Berlin 15 -2 16
13 Werder Bremen 15 -7 15
14 Hoffenheim 15 -8 15
15 Arminia Bielefeld 15 -14 13
16 Köln 15 -14 11
17 Schalke 04 15 -27 7
18 Mainz 05 15 -19 6
# TAKIMLAR O AV P
1 Liverpool 17 16 33
2 Manchester United 16 9 33
3 Leicester City 17 10 32
4 Tottenham 16 14 29
5 Manchester City 15 11 29
6 Southampton 17 7 29
7 Everton 16 6 29
8 Aston Villa 15 13 26
9 Chelsea 17 11 26
10 West Ham United 17 3 26
11 Arsenal 17 1 23
12 Leeds United 17 -3 23
13 Wolverhampton 17 -6 22
14 Crystal Palace 17 -7 22
15 Newcastle United 16 -8 19
16 Burnley 15 -11 16
17 Brighton & Hove Albion 17 -7 14
18 Fulham 15 -10 11
19 West Bromwich 17 -28 8
20 Sheffield United 17 -21 2
# TAKIMLAR O AV P
1 Milan 17 18 40
2 Inter 17 20 37
3 Roma 17 11 34
4 Juventus 16 19 33
5 Atalanta 16 18 31
6 Napoli 16 18 31
7 Sassuolo 17 4 29
8 Lazio 17 2 28
9 Hellas Verona 17 6 27
10 Benevento 17 -10 21
11 Sampdoria 16 -1 20
12 Fiorentina 17 -5 18
13 Bologna 17 -8 17
14 Udinese 16 -7 16
15 Spezia 16 -10 14
16 Cagliari 17 -11 14
17 Genoa 17 -12 14
18 Torino 17 -9 12
19 Parma 17 -20 12
20 Crotone 17 -23 9
reklam